Ursuline News

Freshman/Sophomore Academic Awards 2017-18
Freshman/Sophomore Academic Awards 2017-18

Congratulations to the Ursuline students recognized for outstanding academic performance in the 2017-18 school year!

The awards for Juniors and Seniors were presented on Wednesday, May 9.

Awards

Names

Advanced Placement Computer Science A

Megan Wampner

Algebra I/Geometry Year 1

Ashley Lehman

Algebra I/Geometry Year 1

Caroline Pfaffenberger

Algebra I/Geometry Year 1

Jordan Young

Algebra I/Geometry Year 1

Juliana Stanford

Algebra I/Geometry Year 1

Renee Atwell

Algebra I/Geometry Year 1

Sarah Jane Nelson

Algebra I/Geometry Year 1 Honors

Abby Ladewig

Algebra I/Geometry Year 2

Maria de los Angeles Munoz

Algebra I/Geometry Year 2

Marie Claire Ferretti

Algebra I/Geometry Year 2

Monica Aguilera

Algebra I/Geometry Year 2

Sophia Tran

Algebra I/Geometry Year 2

Tori Zaugg

Algebra I/Geometry Year 2 Honors

Jackie Thomas

Algebra I/Geometry Year 2 Honors

Maddie Mompho

Algebra II/Pre-Calculus Honors

Megan Wampner

Algebra II/Pre-Calculus Honors

Sarah Hui

Algebra II/Pre-Calculus Honors

Sarah Visokay

Alumnae Leadership Scholarship

Ashley Lehman

Alumnae Leadership Scholarship

Chiamaka Osuagwu

Alumnae Leadership Scholarship

Colleen Parro

Alumnae Leadership Scholarship

Grace Olden

Alumnae Leadership Scholarship

Sonia Stadler

American Mathematics Competition 10: Second place

Emma Sinasac

American Mathematics Competition 10: Third place

Lauren Montigue

American Mathematics Competition 10: School Winner

Daniela Santos-Burgoa Jourdain

Arabic I

Emmi Pitchford

Arabic II

Jenna Abbasi

Band

Ruthie Keyes

Ceramics I

Aidan Dornfeld

Ceramics I

Yesenia Gamiz

Ceramics II

Erin Torres

Ceramics II

Kate Zansler

Chemistry I

Elizabeth Nguyen

Chemistry I

Nicole Jones

Chemistry I

Nikki Kanzler

Chemistry I

Olivia Garner

Chemistry I Honors

Kristy Reynolds

Chemistry I Honors

Sarah Hui

Concert Choir

Marissa Ovenshire

Dance

Madeleine Crew

Digital Graphics and Animation

Teresa Valenzuela

Digital Graphics and Animation

Tia Taylor

Digital Photography I

Josephine Davis

English I

Delia-Rose Constantin

English I

Jordan Young

English I

Julia Elias

English I

Lily Parra

English I

Ruthie Keyes

English I

Sophie McCauley

English I Honors

Sophie Anderson

English II

Daniela Zevallos

English II

Erin Daugherty

English II

Colleen Parro

English II

Kayla Hanrahan

English II

Robin Veninga

English II Honors

Chiamaka Osuagwu

English II Honors

Sarah Hui

Film Making

Kaitlyn Vess

French I

Alanna Pellecchia

French II

Sarabeth DeBord

French II Honors

Sofia Marichal

Freshman Choir

Somto Unini

Fundamentals of Acting

Taylor Beazer

Geometry Honors

Megan Sickler

Historical Geography

Erin Torres

Historical Geography

Marlene Weis

Historical Geography

Mi-Lan Hoang

Historical Geography

Somto Unini

Historical Geography

Sophie Anderson

Historical Geography

Taylor Beazer

Improvisation

Alyssa Schlette

Introduction to Computer Science

Bella Protacio

Introduction to Computer Science

Colleen Parro

Introduction to Computer Science

Mariah Gamez

Introduction to Computer Science

Olivia Garner

Introduction to Computer Science

Sophia Tran

Introduction to Java

Joann Nguyen

Introduction to Java

Paloma Resendiz

Introduction to Theatre

Annabella Ritter-Pleitez

Jazz Choir

Mi-Lan Hoang

Jesus, Salvation, & Church

Ashleigh Rogers

Jesus, Salvation, & Church

Colleen Parro

Jesus, Salvation, & Church

Madeleine Crew

Jesus, Salvation, & Church

Taylor Louviere

Jesus, Salvation, & Church

Valentina Ponce

Journalism I

Phaedra Sulli

Lighting & Sound Design

Renee Atwell

Mandarin Chinese I

Maria Toker

Mandarin Chinese II

Ashleigh Rogers

Mandarin Chinese II Honors

Grace Olden

Mobile Applications

Nicole Clements

Musical Theatre

Marlene Weis

Newspaper

Abigail Mihalic

Orchestra

Cecilia O'Brien

Physics I

Daniela Santos-Burgoa Jourdain

Physics I

Hailey Jones

Physics I

Olivia Sikes

Physics I

Tatum Costolo

Physics I

Ainsley Pyle

Physics I

Elizabeth Rand

Physics I

Rachel Kennedy

Physics I Honors

Emma Sinasac

Physics I Honors

Megan Sickler

Relief & Engraving

Savannah Flores

Revelation & Scripture

Alanna Pellecchia

Revelation & Scripture

Erin Torres

Revelation & Scripture

Francesca Massey

Revelation & Scripture

Jacque Garza

Revelation & Scripture

Sophie Anderson

Revelation & Scripture

Sophie McCauley

Set Design

Ashley Pinson

Spanish I

Ashley Lehman

Spanish I

Courtney Bell

Spanish I

Marlene Weis

Spanish I Honors

Sophie Anderson

Spanish I Honors

Marcy Mount

Spanish II

Alessia Welch

Spanish II

Annie Nealon

Spanish II Honors

Maddie Mompho

Spanish II Honors

Alex Gonzalez

Spanish III

Anna Roberts

Spanish III Honors

Sonia Stadler

Speech

Lily Parra

Speech

Marcela Toscano

Stage Make-Up & Design

Alexa Denton

Stage Make-Up & Design

Katelinn Winn

Stage Make-Up & Design

Sarah Gibbs

Studio Art I

Vivian Nguyen

Studio Art I

Whitney Dodson

Studio Art II

Mi-Lan Hoang

Studio Art III

Ava Mollabashy

Studio Art IV

Justine Walker

Studio Art IV

Ollantay Avila

Webpage Design and Development

Elizabeth Primrose

Webpage Design and Development

Isabella Bittner

Wellness

Delia-Rose Constantin

Wellness

Destany Sullivan

Wellness

Devon Vopni

Wellness

Saahithi Kari

World History

Abbi Sakawat

World History

Briana Bibanco

World History

Kristy Reynolds

World History

Megan Wampner

World History

Taylor Louviere

World History Honors

Tia Taylor

World History Honors

Joann Nguyen